עמוד הבית אודות מטבחי יוקרה מטבחים מודרניים מטבחים כפריים מאמרים איבזור פנים הדמיות צור קשר
 
תפריט התקשר צור קשר

איך מעצבים מטבח פונקציונלי

 מדוע כה חשוב לעצב מטבח פונקציונלי? השאלה נובעת מהמרכזיות של המטבח בחייהם של זוגות צעירים רבים. עבורם מטבח מהווה הרבה יותר מאשר מקום להכנת מזון ולאכילה: הוא מהווה מתחם מרכזי בבית לא פחות מאשר הסלון, המשמש בעיקר אזור נוחות ובילוי. מטבח מהווה גם סביבת עבודה ואף לאירוח. פונקציונליות היא אפוא דרישת סף בתכנון המטבח ובעיצובו.
על מנת למקסם את הפוטנציאל של המטבח נכון ורצוי לעשות, בין השאר, שימוש מושכל- ומקצועי! –במגוון פתרונות אחסון חכמים, המאפשרים ניצול מרבי ומיטבי בכלל ושל חלל שאינו גדול בפרט. ניצול כזה הוא תנאי הכרחי לתכנון ולעיצוב מטבח פונקציונלי
 עקרונות לעיצוב מטבח פונקציונלי
1.      יצירת מטבח כחלל פתוח, מואר ומאוורר, שיוצר זרימתה ישירה בינו ובין הסלון ומהווה, הלכה למעשה, חלל משותף גדול ומרווח.
2.      בחירה מושכלת של כלים חיוניים ונדרשים (שימושיים!) לאחסון במטבח ולפיהם חלוקתם למקומות שונים כגון ארונות, מגירות ועוד.
3.      חשוב לתת את הדעת על מיקומם של שלושה העוגנים העיקריים במטבח: מקרר, כיור, כיריים. חשוב שהכיור יימצא בין שני משטחי עבודה, חשוב להקפיד על מרחק נדרש של כמטר על מנת לאפשר לעבוד על משטח עבודה נוח וגדול מספיק. חשוב שאחד המשטחים יהיה קרוב למקרר, מאחר שבהכנת ארוחה נעשה שימוש תכוף בתכולת המקרר.
4.      חשוב שהציוד יהיה נגיש וזמין בהישג יד. ודאי לא תרצו להתכופף או לעמוד על קצה האצבעות בכל פעם שתזדקקו למוצר, לכלי או לפריט מזון כל שהוא. חשוב שניתן יהיה להכין את הארוחה כשאתם במנח נוח.
5.      על מנת להחיות אזורים "מתים" במטבח חשוב ומומלץ להשתמש בפתרונות פרזול המקלים על שימוש בהם, לרבות שימוש בקרוסלות ובמגירות פינתיות.
6.      רוצים אי במטבח? אם המטבח שלכם גדול מספיק להכיל אי, רצוי שניתן יהיה להפוך את האי לשולחן ולפינת ישיבה עם כיסאות בר שניתן להכניסם מתחת לאי או להוסיף בו מגירות לאחסון כלים. פתרונות אחסון חכמים- זוכרים?
7.      כשמתכננים תאורה, רצוי להעדיף תאורה צמודה לתקרה המאפשרת פיזור שווה של האור בחלל המטבח. לנוי ולהידור רצוי להוסיף תאורה פלורסנטית מתות לחלק התחתון של הארון העליון, שיאיר היטב וממוקד את משטחי העבודה. כמו כן, אם יש במטבח קרניזים- התקנת גופי תאורה הלוגניים מעשירה ומעצימה את אפקט האור.
 
הכי חשוב- שיהיה להם נוח ונעים במטבח
עקרונות אלה אינם קדושים. הם גם לא בהכרח בעלי תוקף של כללי אצבע או ברזל. ייתכן כי המטבח הפונקציונלי עבורכם הוא מטבח שאין בו ביטוי אף לא לאחד מעקרונות אלה... מטבח אמור לשרת אתכם באופן שמתאים לכם. אין מתכנן או מעצב שיודע טוב כמוכם מה מתאים ומה רצוי לכם. עם זאת, חשוב ומומלץ להתייעץ עם אדריכל ומעצב פנים המתחמים בעיצוב בתים בכלל ומטבחים בפרט, כדי לאפשר לכם ליהנות ממטבח חכם, יפה ומועיל לכם.